Pagina „Rezist în Bacău” confiscată de organizația USR Bacău?

 

Dragi prieteni, regret să vă anunț că atât eu, Dorin Chirilescu cât și Iulian Pichiu, doi dintre cei patru administratori ai paginii publice pentru evenimente sociale din Bacău cu denumirea „Rezist în Bacău” am fost scoși de pe pagină fără niciun motiv, de către unul dintre prietenii noștri devenit membru USR Bacău de curând.

Este cel puțin ciudat că acest fapt se petrece imediat după ce am publicat articolul în care deputatul USR Lucian Stanciu Viziteu apare pe lista celor care au lipsit de la votul final pe modificările de cod penal și procedură penală de săptămâna trecută.

http://spirit-civic.ro/2018/06/20/cine-sunt-deputatii-opozitiei-care-au-lipsit-de-la-votul-privind-modificarile-codurilor-penale-si-de-procedura-penala/

Îmi exprim îngrijorarea în ceea ce privește orice încercare de folosire a imaginii mișcării de stradă pur civice ca instrument de promovare a unei organizații politice.

Ar fi o greșeală față de băcăuanii care protestează în stradă în aceste zile.

USR Bacău trebuie să se comporte ca un partid de opoziție veritabil, care are poziții publice vis-a-vis de orice problemă a comunității noastre, participând la ședințe de Consiliu Local și Județean și luând atitudine atunci când comunitatea este grav afectată de către deciziile Administrațiilor Locale, astfel invit organizația să se implice la nivel local și să apere interesele băcăuanilor, confiscarea imaginii unor mișcări publice nefiind o metodă cinstită de câștigare a încrederii electoratului.

Regret că prietenul nostru cu care am fost împreună în stradă încă din ianuarie anul trecut, a căzut în această plasă și a acționat probabil la un ordin venit din partea noului șef de partid, dar țin să comunic tuturor că noi vom fi în continuare în stradă, solidari cu mișcările #Rezist din toată țara, și vom continua să susținem această mișcare pur civică, fără apartenență politică.

 

Dorin Chirilescu

Spirit Civic

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.